اقتصادی / چرا ویترین لباس فروشی ها تغییر نمی کند؟
چرا ویترین لباس فروشی ها تغییر نمی کند؟

چرا ویترین لباس فروشی ها تغییر نمی کند؟

فرهنگسازی از آن موضوعاتی است که در هر مقطعی دولتمردان و مسئولان مختلف مدام از اهمیت آن می گویند؛ ماجرای دنباله داری که بحث آن در حوزه های مختلفی مطرح بوده و هست. مد و لباس هم یکی از این فضاهاست که در هجمه فرهنگ های مختلف و گاه بیگاه، در این روزها اهمیت بسیاری پیدا کرده و به دغدغه ای برای جامعه ایرانی - اسلامی مبدل شده است.

کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در این حوزه، یکی از نهادهای اساسی این فضاست که به دبیری حمید قبادی چند سالی است با برگزاری جشنواره ها و رویدادهای مختلف اقداماتی را برای اشاعه فرهنگ و گسترش طراحی های ایرانی- اسلامی صورت داده است. رویدادهایی که یکی از اصلی ترین آنها جشنواره مد و لباس فجر است. این جشنواره که امسال هشت ساله می شود، در چند دوره برگزاری خود در چند بخش به معرفی طرح ها و طراحان برگزیده می پردازد؛ حرکتی که به خودی خود می تواند مثمرثمر باشد، اما با نگاهی به اوضاع و احوال این روزهای پوشاک بویژه پوشش بانوان می بینیم هنوز که هنوز است تصمیم اساسی ای که در سطح گسترده کاربرد داشته باشد، اتخاذ نشده است. 


با گرم تر شدن هوا هم این وضعیت بیش از پیش مشهود می شود، اتفاقی که در نهایت، بدون اقدام موثر و خاصی با خبر جمع شدن گونه ای از مانتوها همراه می شود. 


با این حال طبق صحبت های دبیر کارگروه مد و لباس، این کارگروه همچنان در حال تلاش برای اشاعه مدهای ایرانی و اصیل است؛ اتفاقی که به گفته او تا امروز توانسته است بخشی از نیاز جامعه به این موضوع را رفع کند اما برای پوشش گسترده تر و تامین نیاز آحاد مردم هنوز راه زیادی در این مسیر باقی است. 


طرح های خوب، اما بدون کاربرد 


قبادی در گفت وگو با جام جم ابتدا در پاسخ به وجود طرح های غیرکاربردی در جشنواره مد و لباس و همچنین کمبود تولید چنین طرح هایی در بازار بیان کرد: جشنواره مد و لباس در بخش ها و رشته های مختلفی برگزار می شود و در این رویداد هر حوزه ای عرف خودش را دارد، فضایی که تنها با نگاه های سلیقه ای نمی شود آن را قضاوت کرد و داوران متخصص هر بخش را رصد می کنند. در این میان ممکن است یک لباس مفهومی باشد و قابل استفاده در جامعه نباشد یا کار دیگری مجلسی باشد، به همین دلیل هر لباسی که در این جشنواره به نمایش درمی آید، برای بخشی طراحی شده و همه آنها قابل استفاده در فضاهای عمومی و جامعه نیستند. اما درباره کاربردی بودن برخی از این طرح ها طبق نظر کارشناسان و اتحادیه های صنفی، ما معتقد هستیم بیشتر تغییراتی که در ویترین فروشگاه ها درباره لباس بانوان رخ داده به این جشنواره ها و رویدادهایی که وجود دارد برمی گردد، شرایطی که شاید بخش گسترده ای را شامل نشده اما تا حدی توانسته موفق عمل کند. از سوی دیگر ،طراحی یک کار سلیقه ای است و هر چه طراح به نیاز جامعه نزدیک شود، موفق تر خواهد بود. در حال حاضر هم اکثر طراحان ما در حال پیشروی به این سو هستند و خوشبختانه با اقدامات آموزشی، روشنگری ها و تلاش هایی که صورت گرفته، تغییرات گسترده ای را در طراحی ها شاهد هستیم. 


علاوه بر اینها، قیمت بالای تولیدات ایرانی و طرح هایی که مورد تائید این کارگروه هستند از دیگر مواردی بود که او درباره اش بیان کرد: در حال حاضر برخی از این طرح ها با قیمت بالایی عرضه می شوند و این موضوع درست است، اما تا زمانی که یک گروه کالایی بخصوص در حوزه لباس به تولید انبوه نرسد، طبعا ما شاهد این مساله هستیم. حتی زمانی که کاری طراحی می شود من معتقد هستم هنرمندان نرخ مالکیت معنوی اثرشان را دریافت نمی کنند، اتفاقی که برای یک اثر هم وجود دارد، به همین دلیل تا روزی که تولید انبوه نداشته باشیم این روند ادامه خواهد داشت. 


تلاش برای جلوگیری از هجوم بیگانگان 


درباره گسترش طرح های مورد تائید هم این مسئول معتقد است نه می توان درصد مشخصی را در این باره اعلام کرد و نه می توان گفت به طور کامل جامعه از آنها نفعی نبرده است. به همین دلیل بررسی میزان تاثیرگذاری تصمیمات کارگروه مد و لباس به کارهای آماری و پژوهشی صحیح نیاز دارد. قبادی می گوید: ما معتقد هستیم این تغییر نسبی است و در فرصت محدود موجود که این رویدادها در حوزه مد و لباس شکل گرفته، تغییرات چشمگیری ایجاد شده که البته بازهم تاکید می کنم این که تصور کنیم همه یا اغلب نیاز ها تامین شده چنین نیست و هنوز راه زیادی داریم. 


کارگروه ساماندهی مد و لباس مدتی است علاوه بر جشنواره اصلی این حوزه موارد دیگری مثل جشنواره لباس عاشورایی را برگزار می کند. دبیر این کارگروه درباره هدف برگزاری چنین رویدادهایی با وجود تاثیری که هنوز فراگیر نیست، گفت: فعالیت کارگروه بسیار گسترده است و مهم ترین آن ارائه الگوست؛ الگوهایی که امروز تا حدی ارائه شده و مورد استقبال قرار گرفته اند اما بازهم با ایده آل فاصله دارند و نمی توانیم با قطعیت بگوییم همه نیاز جامعه برطرف شده است. در همه جشنواره هایی که توسط این کارگروه برگزار می شود، تبیین و تفهیم مفاهیمی که لازم است مدنظر ماست. ما باید زمینه بروز و ظهور مفاهیم را در قالب های مختلف و بویژه سبک زندگی و پوشش شاهد باشیم. به همین دلیل رویدادهای مختلفی شکل گرفته که یکی از آنها جشنواره لباس عاشورایی است. اتفاقاتی که باعث می شوند تا حدی جلوی هجوم فرهنگ بیگانه را بگیرند. 


عدم ورود دولت به حوزه مد و لباس 


ورود دولت به حوزه پوشاک و مشخص کردن چارچوب های طراحی، از دیگر مواردی است که گاه انتقاداتی هم به آن وارد می شود، مساله ای که قبادی با تکذیب آن بیان کرد: دولت اغلب به این حوزه وارد نمی شود و اتحادیه های صنفی مسئول این حوزه هستند. در این فضا چارچوب توسط کارگروه ساماندهی مد و لباس مشخص می شود، اما اقدامات نظارتی و اجرایی توسط اتحادیه های صنفی صورت می گیرد. ضمن آن که این مطالبه عمومی اجتماع است و نمی توانیم درخواست برخی ها را به کل جامعه تعمیم دهیم. او ورود پوشاک قاچاق را هم از مسائلی خواند که سال هاست باعث ایجاد رنج در این حوزه شده، اتفاقی که به دلیل قیمت نازل آنها مورد استقبال بخشی از بازار قرار می گیرد. علاوه بر این موضوع، پرداخت به پوشش گروه هایی مثل نوجوانان و آقایان هم از دیگر مواردی بود که قبادی درباره شان بیان کرد: لازم است در این زمینه جریان و بستری فراهم کنیم که تولیدی ها تنها به سراغ دوخت مانتو برای بانوان نروند. 


مشکل همیشگی کپی رایت 


او همچنین از وجود قانون حق تالیف طرح برای طراحان و تولیدکنندگان خبر داد و گفت: قانون در این خصوص پیش بینی هایی کرده است. متاسفانه افراد از قانون آگاهی ندارند حتی اشخاصی که در حوزه تولید حقوق شان ضایع می شود و صاحب یک طرح نیز هستند. ماده ۴ ساماندهی مد و لباس به طور مشخص طراحی پارچه و لباس را مشمول قانون مستقل حمایت از حقوق مولفان، پدیدآوردگان و طراحان کرده است. طبق این قانون لباس هم مثل یک اثر موسیقایی، سینمایی یا نقاشی و... مشمول حمایت های قانونی می شود. علاوه بر اینها باید عنوان کنم مسئولیت تخصصی این حوزه با کارگروه ساماندهی مد و لباس بوده و مسئولیت کلی آن با دفتر حقوقی و مالکیت معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. قبادی در آخر هم از تبلیغات رایگان رسانه ملی در این فضا گفت و خاطرنشان کرد تبلیغاتی در راستای معرفی پارچه و پوشاک ایرانی صورت گرفته، اما میزان آنها بسیار کم و در حدی است که در حال حاضر شاید خیلی ها متوجه آن نشده باشند، به همین دلیل جا دارد در این فضا هم همکاری های گسترده تری صورت بگیرد. 


کمر تولیدکننده شکسته! 


مهدی محمودی 

رئیس انجمن موسسات مد و لباس 


بخشی از قیمت مد وارداتی لباس به استراتژی برند یا کمپانی تولید کننده که دست افزار و مغز افزارش دست خودش یا کشورهای تولید کننده ارزان است برمی گردد. علاوه بر این بخشی هم به عوارض و گمرک و تفاوت نرخ ارز مربوط می شود. اما درکل کالای پوشاک تمام شده وارداتی گران است و این به دلیل کیفیت و جنس کالا نیست، بلکه بیشتر به خاطر نوسانات عجیب و پیش بینی نشده نرخ ارز است. برخی کمپانی ها و برندهای روز دنیا بر مبنای نگاه اقتصادی و دیگر عوامل برای جامعه مسلمانان دنیا شو می گذارند و بخشی از رسانه های خود را در اختیار مد های اسلامی قرار می دهند. مشکل ما در صنعت تبلیغات است. قوانین غیرکارشناسانه و بیمه و مالیات کمر برند و تولید کننده را می شکند و باعث می شود قاچاق انجام شود. اگر این بستر توسط دولت حمایت شود زمینه خوبی برای پیشرفت داریم. در حال حاضر بیش از ۲۰شبکه تخصصی فشن در دنیا کار می کنند. سرور های بزرگ دنیای مجازی به دست آنهاست و ما مصرف کنندگان این فناوری هستیم. ضمن این که خودتحریمی هایی هم که در داخل وجود دارد خیلی ضربه می زند. در این میان باید به عوامل مدساز هم اشاره کنیم. سوپراستارها، برندها، رسانه ها و رویداد های بزرگ و کوچک جشنواره و جشنواره هایی مانند فیلم فجر می توانند از عوامل مهم مد ساز در کشور محسوب شوند. زمانی جریان سازی فکری دست فضایی بود که در آن فضا استانداردها را می نوشتند و مردم منطبق با آن سیاست ها حرکت می کردند اما الان فضای مدیریتی ما در موبایل های ما است و دسترسی ما به دنیای مجازی تغییر کرده است. 


ترکیه علیه ایران 


منصور تیرگر 


کارشناس حوزه پوشاک 


پوشاک یکی از کالاهایی است که دارای ارزش افزوده بسیار بالایی است و این وانهادگی در قبال پوشاک خارجی که در مصرف کنندگان به وجود آمده بیش از هر دلیل دیگری از طریق تهاجم فرهنگی بروز پیدا کرده است. البته در این میان به نقش تاثیرگذار رسانه ها در رقابت پذیر کردن پوشاک هم باید اشاره کنیم. رسانه های کشور در رقابت پذیر کردن پوشاک خیلی می توانند کمک کنند به طوری که راهی برای پیشگیری از قاچاق تلقی می شود، همچنان که کشورهایی نظیر کره، چین و ژاپن دارای مُد انحصاری مخصوص به خود هستند ما نیز می توانیم در این مسیر گام برداریم، اما متاسفانه به رغم قدمت تمدنی و فرهنگی بالای کشورمان ما جزو کشورهای آسیایی هستیم که مُد انحصاری خود را در اختیار نداریم. در کنار تلاش رسانه ها به منظور شناساندن مد خاص کشورمان، نهادهای تصمیم گیرنده در حوزه صنعت به طور کل باید روندی در پیش گیرند تا بتوانیم کالاهای خود را رقابت پذیر کنیم. 


از طرفی در حال حاضر قیمت تمام شده تولید در کشورمان بسیار بالاست و از سوی دیگر کشورمان با دامپینگ هایی نظیر کشور ترکیه روبه رو بوده است که این گونه سیاست ها تولید کشورمان را تضعیف کرده که لازم است سیاست های ضد دامپینگی به منظور رونق تولید که در هر کشوری وجود دارد اتخاذ شود. همه اینها در حالی است که حوزه پوشاک عرصه ای با توان اشتغال زایی و ارزش افزوده بالاست و برای گسترش و توسعه آن می توان به آموزش کوتاه مدت به عنوان راهکاری که فناوری پایینی می طلبد فکر کرد.